14 czerwca, 2024

Dream-design.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

kolory ścian

Jak kolory ścian wpływają na nasze samopoczucie?

Kolory ścian w pomieszczeniu wpływają nie tylko na końcowy efekt aranżacji, ale także na nasze samopoczucie. Niektóre barwy mogą działać uspokajająco, inne pobudzająco, a jeszcze inne – irytująco. Sprawdź, jak wybrać kolor ścian, dzięki któremu poczujesz się najlepiej!

Wybór odpowiedniego koloru ścian może stanowić nie lada wyzwanie. Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, jaki wpływ na nasze samopoczucie mają poszczególne barwy. Kilka ciekawych informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Czym się kierować przy wyborze koloru farby do malowania ścian?

Jeżeli planujesz malowanie ścian w pomieszczeniu, musisz zadbać o dobór odpowiedniego odcienia farby. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię np. farba lateksowa, czy też chcesz kupić farby akrylowe, warto zwrócić uwagę na ich kolor. Kolorowe farby do ścian nie tylko mogą optycznie zmniejszyć lub powiększyć wnętrze, ale mają też duży wpływ na nasze samopoczucie. Czym się kierować przy wyborze koloru ścian w domu lub mieszkaniu?

 • Wielkość pomieszczenia – jeśli chcemy optycznie powiększyć małe wnętrze, wybierajmy jasne kolory farb. Z kolei w pomieszczeniach o większym metrażu można pozwolić sobie na ciemniejsze ściany.
 • Styl aranżacji wnętrza – to czynnik, który w dużym stopniu warunkuje dobór kolorystyki ścian.
 • Poziom nasłonecznienia – im jaśniejsze pomieszczenie, tym ciemniejszy kolor ścian możemy wybrać.
 • Wpływ kolorów ścian na nasze samopoczucie – zanim wybierzemy konkretny odcień farby, warto poznać oddziaływanie poszczególnych barw na psychikę. 

Farby do ścian – jak wpływają na nas poszczególne kolory?

Zastanawiasz się, jaka będzie najlepsza farba do pomalowania ścian w Twoim domu lub mieszkaniu? Aby wybrać odpowiedni produkt, warto dowiedzieć się, jak poszczególne kolory ścian wpływają na nasze samopoczucie. 

 • Biały – białe farby do ścian tworzą wrażenie przestrzeni, czystości i harmonii. Warto jednak mieć na uwadze, że kolor ten użyty w nadmiarze potęguje odczucie samotności.
 • Żółty – dodaje energii, pewności siebie, inspiruje do działania, zwiększa kreatywność, poprawia koncentrację i niweluje zmęczenie. Żółte ściany to idealny wybór do salonu, przedpokoju lub kuchni.
 • Pomarańczowy i czerwony – dodają energii, witalności, pobudzają do działania. Idealnie nadają się np. do kuchni czy jadalni. Trzeba jednak pamiętać, że są to kolory, które nie sprzyjają odpoczynkowi i uspokojeniu – dlatego warto zastosować je np. na jednej ścianie lub jej fragmencie.
 • Zielony – to kolor, który kojarzy się ze spokojem i równowagą. Pozwala skutecznie zrelaksować się i wyciszyć. Kolor ten, ze względu na swoje relaksacyjne właściwości, sprawdzi się w większości pomieszczeń – zarówno w salonie, sypialni, kuchni, jak i łazience.
 • Niebieski – wycisza, relaksuje, uspokaja i poprawia koncentrację. Pomaga również zasnąć, dlatego idealnie sprawdzi się w sypialni lub pokoju dziecięcym.
 • Różowy – kojarzy się z radością, bezpieczeństwem i romantyzmem. Do wyboru mamy wiele odcieni różu. Jeśli chcesz nadać pomieszczeniu przytulny charakter, wybierz farbę w pastelowym odcieniu.
 • Fioletowy – wycisza i łagodzi stres, a jednocześnie poprawia koncentrację i pobudza kreatywność. Dobrze sprawdzi się w domowym biurze, pokoju dziennym lub pokoju dziecięcym.
 • Brązowy – kojarzy się ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Pomaga zrelaksować się i wyciszyć. Brązowe ściany doskonale sprawdzą się m.in. w salonie czy sypialni.
 • Szary – odpręża, wycisza i dodaje pomieszczeniom elegancji. Świetnie sprawdza się w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach.
 • Czarny – nie tylko uspokaja, ale także kojarzy się z luksusem i prestiżem. Doskonale sprawdza się przede wszystkim jako barwa uzupełniająca.